+90 216 474 24 11

Logo

MEB Bursu

2019 YLSY Başvuru Süreci Başladı!

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 YLSY kapsamında toplamda 1115 öğrenci yurt dışına gönderilecek. Başvurular ise 7 - 26 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

 

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini Milli Eğitim Bakanlığı http://rebus.meb.gov.tr (REBUS - Resmi Burslu Öğrenci Sistemi ) internet adresinden "T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını" kullanarak yapacaklardır.

 

YLSY Bursları Nedir?

Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna dayalı olarak Milli Eğitim Bakanlığınca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına öğrenci gönderilmektedir. Bu sistemin adı YLSY olarak isimlendirilmektedir.

 

Burslar Neleri Kapsamaktadır?

Burs yurt dışında lisansüstü eğitim görülecek okulun ücretini karşılar. Ayrıca günlük yaşam giderlerini karşılamak için belirlenen tutarın öğrenciye ödemesi de yapılır.

 

Bursun Geri Ödemesi Nasıl Olacak?

Bursun maddi bir geri ödemesi bulunmamaktadır. Öğrenim tamamlanıp Türkiye’ye geri dönülünce kontenjanı dahilinde gidilen kurumda “yurt dışında geçirilen sürenin 2 katı zorunlu hizmet” vardır. Bu zorunlu hizmeti yapmayanlar maddi cezai şartlarla yükümlendirilirler.

 

Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru yapacak adayların, 2019 YLSY süreci ve kontenjanlara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için 2019 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu'nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. 

Tercih kılavuzu ve diğer gerekli bilgileri ekte bulabilirsiniz.

 

Başvuru Aşamaları Nelerdir?

•1. Aşama: Lisansüstü Öğrenim Grupları Tercihinin Yapılması

•Ales ve Tercih Sırasına Göre Sözlü Mülakata Girecek Öğrencilerin Belirlenmesi

•2. Aşama: Sözlü Mülakat

•YLSY Puanının Hesaplanması

•3. Aşama: Kurum Kontenjanlarına Yerleştirme Başvurusunun Yapılması

 

Yurt Dışındaki Üniversitelerden Kabul Alma Süreci Nasıl Olacak?

Bursiyer olduktan sonra öğrenim görülecek yurt dışı üniversitelerden öğrencinin belirli süreler içinde kabul alması esastır.

Öğrencilerin esas öğrenimlerini görebileceği yükseköğretim kurumlarının;

  • Times Higher Education (THE),
  • Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve/veya
  • QS World University Rankings-Top Universities tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde son 3 (üç) yıl içerisinde alan sıralamasında %60’lık dilim içerisinde bulunması gerekmektedir.

 

Dikkat

Yurt içi ve yurt dışı yabancı dil kurslarına katılmayacak öğrencilere resmî bursluluk hakkını kazandıkları tarihten itibaren;

Yabancı dil kurslarına katılan öğrencilere ise yabancı dil öğreniminin tamamlanmasından ya da kurslardan ayrıldıkları tarihten itibaren lisansüstü öğrenime başlamaları için 2 (iki) dönemlik/yarıyıllık (bir yıl) bekleme süresi verilebilir.

Zorunlu hallerde bu süre Bakanlıkça 1 (bir) dönem uzatılabilir.

Bu süreler içerisinde kabul alamayanların bursluluk hakları iptal edilir.

Süreç ile ilgili sormak istediğiniz soruları info@educam.com.tr adresine mail atarak iletebilirsiniz.

 


Bize Ulaşın

Düşüncelerinize değer veriyoruz.

İstek ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz.